Yazılı Metinler

Paylaş

Öncelikli Hedefimiz Dünya Markası Olmak

Çok değerli Toprağın Tadı Dergisi okuyucuları ve çok kıymetli üreticilerimiz,
Fikir ve düşünceleriyle tüm insanlığa ışık tutan, engin sevgi ve hoşgörüsüyle yolumuzu aydınlatan Mevlana Hazretleri'nin 'Biz bu topraklara sevgiden başka tohum ekmedik...' diye başlayan böylesine anlam yüklü sözleriyle birlikte UNESCO'nun tüm dünyada ilan ettiği '2007 Mevlana Yılı'nı kutlayarak sizlere merhaba demek istiyorum.

Bundan 800 yıl önce dünyaya gelen ve o günden bu yana da düşünceleriyle tüm insanlığın ortak değer olarak kabul ettiği bilge insan Hazreti Mevlana, nasılki tüm dünyada adından övgüyle söz ettirmiş ve tüm dünyaya malolmuşsa, bizim de tıpkı onun gibi dünya tarafından tanınan bir marka olmamız gerektiğine inanıyorum.

Hazreti Mevlana engin fikir ve düşünceleriyle dünyaya mâlolurken, onun torunları olarak bizlerin de yatırımlarımızla, ürettiğimiz ürünlerle insanlığa fayda sağlamamız ve yön vermemiz gerekir diye düşünüyor ve Konya Şeker olarak bu paralelde yürümeye çalıştığımızı söylemek istiyorum.

Konya Şeker'in ve Pankobirlik'in son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımları sizlerde yakından biliyorsunuz ve bizim tüm çalışmalarımızı yakından takip ediyorsunuz. Burada bunları tek tek anlatmaya gerek görmüyorum.

Benim asıl değinmek istediğim konu, yatırımlardan ziyade üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin dünya markası olmasını sağlamaya yöneliktir.

Dünyanın en kaliteli ve en iyi ürünlerini Konya Şeker'de üretiyoruz ve dünya ile nasıl rekabet edileceğinin mücadelesini veriyoruz.

Bu mücadelede de sizlerin desteğini hep yanımızda gördüğümüzü ve hissettiğimizi söylemek isterim.

Dünya ile rekabet etmenin tek yolunun dünya ile entegre olmaktan, yani ürünlerimizi dünyalılaştırmaktan geçtiğini biliyorum. O yüzden de gecemizi gündüzümüze katarak, tüm dünyada olup biten gelişmeleri günbe gün yakından takip ederek dünya markası olma yolunda emin adımlarla yürüyoruz.

Ülkeler arasındaki küresel bütünleşmenin olanca hızla devam ettiği bir dünyada yaşamanın onca zorluklarına rağmen hedefimize adım adım ulaştığımızı sizlere buradan açık ve net olarak söyleyebilirim.

Konya Şeker finansman modeliyle de teknolojisi ile de dünyada örnek alınan ve örnek gösterilen bir kuruluştur. Çumra Şeker Fabrikası tesisleri gerek yatırımcıların, gerekse bilim adamlarının hem bilimsel çalışmalarda hem de örnek model arayışlarında incelenmesi gereken başyapıttır. Bunun kanıtı ise Çumra Şeker'in sürekli ağırladığı yerli ve yabancı yatırımcılar ile bilim adamları ve heyetlerdir.

Şunu açık ve net olarak söylüyorum. Bizim dünya devletleriyle rekabet edeceğimiz tarım ürünlerinin en önemlileri arasında şeker pancarı gelmektedir.

Bugün şeker pancarı üretiminde ve şeker maliyetlerinde Avrupa ülkeleriyle başa baş gidiyoruz ve bir çok ülkede de onlardan öndeyiz.

Konya Şeker'in bu gelişmesi ve büyümesiyle bırakın Avrupa ülkelerini Amerika ile rekabet edebilecek güce ve bilgi birikimine sahiptir.

Sıvı şeker ve bioetanol konusunda pek çok Avrupa ülkesinin önünde olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

Dün, biz onların teknolojilerini görmek için giderken, bugün onlar bizim teknoloji verimlililğimizi, enerji yoğunluğumuzu, bir fabrikanın başka bir fabrikaya nasıl hammadde temin ettiğini görmek için geliyorlar.

Birçok ülke bioetanolü konuşurken, bugün biz pancardan elde edilen etanolün üretimini gerçekleştirdik.

Çok kıymetli hemşehrilerim,
Sözlerimin başında da söylediğim gibi dünya markası olmak için sadece üretmek yetmiyor.