Yazılı Metinler

Paylaş

Değerli Okuyucular

Demiştik ki;
''Göreve geldiğimizde çok farklı bir yönetim anlayışı sergileyecek ve Konya Şeker'i hak ettiği yere getireceğiz''

Evet, bugün sözümüzü yerine getirmiş olmanın engin haz ve onurunu yaşıyoruz.

Konya Şeker dünya şirketi olmuş ve hak ettiği yeri almıştır.

Bugün gelinen noktada şirketimiz üreticilerini var gücü ile desteklemiş, Konya Şeker avans, gübre, tohum hatta kömürü bile içine alan bir destek zinciri olmuştur.

Yine göreve geldiğimiz ilk günlerde çiftçileri tefecilerin elinden kurtaracağımızın sözünü vermiş, Konya Şeker olarak yapacağımız yatırımlarla Konya ve Ülkemiz ekonomisine de ciddi katkılar sağlayacağımızı vurgulamıştık.

Aradan geçen 5 yıl sonunda söylediklerimizin gazete manşetlerinde lafı güzah kalmadığını hep birlikte gördük. Ekonomisini düzeltmekle başladığımız Konya Şeker'de, çiftçi kardeşlerimizin çektikleri sıkıntılara son vermeyi öncelikli olarak hedef seçtik. Bizim işimiz işi kolay kılmak,iş verimliliğini arttırmak idi.Ve bunun içinde, çiftçilerimizin önündeki engelleri birer birer kaldırdık.

Örneğin, bu konuda kanun varmış, ayet varmış gibi 8 saat açık olan kantarları 24 saat açık tutarak, çiftçilerimizin rahat bir şekilde pancar teslim etmelerini sağladık. Onların refah ve mutluluğunu öncelikli gördük. Ve hep bu hedef yönünde formüller ürettik.

Konya Şeker'de inanılmazları başardık.4 Trilyon olan sermayemizi 163.6 Trilyona çıkartarak %4100 büyüme gerçekleştirdik. Yine ciromuzu 79 Trilyon liradan 355 Tirilyona çıkartarak %450,karlılık oranımızı ise 327 Milyar liradan 102.6 Trilyon liraya çıkartarak %31300'lük bir artış meydana getirdik.

Son olarak da bir yıl gibi rekor bir sürede Dünyanın en modern, Türkiye'nin en büyük şeker fabrikasını hizmete sokarak Türk çiftçisinin neleri başarabileceğini tüm dünyaya gösterdik.

Muhteşem katılımlarınızla gerçekleşen Çumra Şeker'in açılış töreninde temelini attığımız sıvı şeker fabrikasını da planladığımız tarihte Türk çiftçisinin ve Türk Şeker sektörünün hizmetine sunacağız.

6 Ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan Türkiye'nin ilk Sıvı Şeker Fabrikası, yine hepimizin gururu olacak. 'Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır' diyerek, daha çok işimizin olduğunu bu köşede sizlere rahatlıkla söyleyebilirim. Konya Şeker'i dünya devi yapmakla yetinmeyip daha nice, yeni yatırımları hep birlikte gerçekleştireceğiz.

BM iklim değişiklikleri çerçeve anlaşması geregi ülkemizin uyması gereken bazı yükümlülükleri yerine getirmek adına birçok ülkenin yatırımına başladığı Bio-Etanol konusunda gerekli araştırmalarımızı yaptık. Bu konu da teknik ve finansman olarak da hazırlıklarımızı tamamladık.

Bilindiği üzere, dünya ülkelerinin tamamına yakınının imza altına aldığı ve onayladığı ülkemizin de gerekli hazırlıklarını tamamladıktan sonra imzalayıp onaylayacağı KYOTO sözleşmesi hayata geçirildi. Bu sözleşme gereği, daha yeşil ve daha temiz bir çevre için yakıtların içerisinde belli oranda yenilenebilir ürünlerden elde edilen katkı maddesi kullanılması zorunluluğu getirildi.

Bugün, birçok ülkede mısırdan, buğdaydan, şeker kamışı ve pancardan Etanol elde edilmekte. Bizde bu ürünü ülkemizin yetiştirdiği pancardan üretmeyi amaçlamaktayız.

5 yılın sonunda dün, kredilerle avans ödeyen Konya Şeker bugün kredi verebilecek ekonomik güce ulaşmış, devasa yatırımlara imza atmakta ve ülkemiz tarım ve sanayisine hizmet etmekte, katma değer üretmektedir.

Dünyanın gıpta ile baktığı bu eseri hep birlikte gerçekleştirdik. Sizlerden aldığımız güç ve destekle bu günlere geldik. Dün, hedefimiz Konya Şeker'i ayağa kaldırmak ve kendi ayakları üzerinde duracak hale getirmekti. Bunu başardık. Bugün hedefimiz tarımsal üretimi arttıracak ve üretimde sürekliliği ve sürdürülebilirliği sağlayacak hangi yeni yatırımların yapıbilabileceğidir. Bugün artık bunun mücadelesini vermekteyiz.

Artık Konya ve Çumra Şeker'in yanı sıra Türk çiftçisi AB ülkeleri ile yarışabilir hale gelmiştir.

Bugün için gerekli olan AB normlarında yasal düzenlemelerdir. Bilinmelidir ki, Türk çiftçisi Avrupa ile onların yasal düzenlemeleri çerçevesinde yarışmaya hazırdır. Aksi bir düzenleme üreticilerimizi sıkıntıya sokacak ve onlara hazsızlık olacaktır.

Türk çiftçisi çalışmak, çalışmak ve çalışmak istemektedir.

Sözlerimi Mevlana Hazretleri'nin bir değişi ile noktalamak istiyorum.
"Ne varsa düne dair,
Dünde kaldı cancağzım,
Bugün yeni bir gün,
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım''

Evet, Sevgili okuyucularım,
Bugün artık yeni şeyler söylemenin zamanıdır. Ve yeni yatırımlar yapmanın vaktidir diyoruz.

Hoşcakalın...